A járvány hatására sok irodaépület kiürült, a hibrid modellnek köszönhetően még mindig sokan dolgoznak homeoffice-ban. A kevesebb emberi jelenléttel azonban nő a kártevők száma, a nyugodtabb környezet kedvezhet is nekik.
A kisebb munkahelyi létszám miatt könnyen előfordulhat, hogy a kártevők nagyobb biztonságban érezhetik magukat az épületben, ezért szívesebben be is költöznek. Az íróasztalokban hagyott nasik vagy a szemeteskosarakba dobott ételcsomagolások mind kiváló csemegék a rágcsálóknak. A megbetegedések, a presztízsvesztés és a berendezések megrongálódásának elkerülése érdekében fontos, hogy a létesítményüzemeltetők a kevésbé forgalmas időszakokban is ügyeljenek a kártevőhelyzet kezelésére, és megelőzzék a nem kívánt vendégek elszaporodását. Hogyan léphet fel ellenük hatásosan a facility manager? A legfontosabb lépéseket a Facilities Management Journal foglalta össze.
Hogyan ismerhető fel a kártevők jelenléte?
A probléma legnyilvánvalóbb jele, ha a találkozunk is a kártevőkkel, de valószínűsíthető a jelenlétük talált ürülékből, a rágcsálók vizeletszagából, a rovarok petéiből vagy a levedlett bőrükből. Ezen felül az épület külső károsodásaiból következtetni lehet a bejutási pontokra, főként a lefolyók vagy szellőzők közelében.
A berendezésekben keletkezett fizikai károk is kártevőkre utalhatnak, ugyanis a rágcsálók gyakran rágják meg a kábeleket és puha fémeket. Ez komoly károkat okozhat a vízvezetékekben és az elektromos berendezésekben is. Sok esetben tulajdonítottak már elektromos tüzet és csőtörést is rágcsálóknak. Érdemes a személyzetet (pl. takarítókat) felkészíteni, hogy pontosan milyen jelek utalnak kártevőkre - ebben jó, ha egy professzionális kártevőirtó cég segít.
Olyan létesítményekben, ahol élelmiszert tárolnak, nagy fenyegetést jelenthetnek a tartós élelmiszerekben fészkelő rovarok, mint például a különböző molyfélék. Egy fertőzés korai szakaszát nehéz lehet észrevenni, ezért ajánlott szakember bevonása. Későbbi szakaszban a kifejlett bogarak vagy molyok látványa, a csomagolás és a termékek károsodása, az elszíneződött élelmiszerek, a lisztben található nyomok, valamint a gabonában lévő nedvesség vagy penész utalhatnak egyértelműen a kártevők által terjesztett fertőzésre.
Hogyan előzhető meg a kártevők elszaporodása?
Nagyon fontos, hogy minden létesítményüzemeltetőnek rendelkeznie kell egy tervvel a kártevőhelyzet kezelésére. ezen felül rendszeres vizsgálatokat kell beiktatni, hogy időben felismerhető és megfékezhető legyen a baj. A rágcsálók, rovarok és bogarak számos ponton bejuthatnak az épületbe. A Facilities Management Journal szerint a patkányok egy 12 mm-es résen keresztül is képesek bepréselni magukat, az egereknek pedig 5 mm is elég. A kábelek bevezetési pontjai, a fedetlen lefolyók és csővezetékek, az ajtók, az ablakok és az eresz alatt található rések mind potenciális bejáratokat jelentenek a rágcsálók és csótányok számára.
Mivel a kártevők fő táplálékforrásai a szemetesek, ezért elengedhetetlen a megfelelő hulladékelhelyezés. A szeméttárolókon keletkező lyukakat és sérüléseket rendszeresen ellenőrizni kell, és azonnal ki kell azokat javítan. Valamint érdemes átvizsgálni a környező területeket egyéb jelek után kutatva. A rendszeres takarítás szintén kulcsfontosságú, hiszen ez nemcsak a kártevők táplálékszerzési lehetőségeit csökkenti, hanem azt is, hogy olyan betegségeket terjesszenek az épületben, mint a lisztéria vagy a szalmonella.
Amennyiben észleljük a kártevők jelenlétét vagy súlyosabb fertőzés jeleit, a probléma megoldásához kérjünk szakmai segítséget és tanácsot!