Az építőipar és az épületüzemeltetés jövője összefonódik az interaktív BIM modellekkel. Ahogy Székely Szilárd, a BIM iroda vezetője mondja, ,,nem csak azt tudjuk így, hogy hol vannak a falak, hanem, hogy milyen a rétegrendjük, mi fut bennük, a gépészeti és elektromos berendezésekről meg tudjuk mondani, hogy mikor lettek beszerelve vagy épp mikor kell karbantartani azokat".
A módszer előnye, hogy kevés időt igényel, nagy részletezettségű, igény szerint színes pontfelhő is generálható és a hagyományos geodéziai módszerekkel ötvözött mérések pontossága milliméteres nagyságrendű.
„A több eljárás által generált pontfelhőket olyan megbízható feldolgozószoftverek szolgálják ki, melyek segítségével nem csak a megrendelő által elvárt pontosság, de a létrehozott modell adattartalma is garantálható. Ma már nem specifikus módszerek határolják be a folyamatainkat. Nem eszköz vagy szoftver specifikusan dolgozunk, hanem azt nézzük, hogy a megrendelőnek mi az igénye, mi a problémája, és erre keresünk megoldást” – mondta Nagy Attila, a GeoLink3D ügyvezetője.
Dolgoztunk már a LEGO-nak, a Mercedesnek, a Zene Házán
A mérnökiroda három jelentős irodából tevődik össze: generál építész tervező irodából, BIM modellező irodából és a geodéziai irodából, ahol a felmérések fizikai megvalósítása zajlik a már említett széles spektrumon. Folyamatos fejlesztések mellett arra helyezik a hangsúlyt, hogy egy-egy kivitelezést vagy egy épületet hogyan lehet a leginkább széleskörűen kezelni a megtervezéstől kezdve, az kivitelezésen át, az átadásig.
„Dolgoztunk már a LEGO-nak, a Mercedesnek, a Zene Házán, az Inditex üzleteken szerte Európában (Zara, Bershka, Massimo Dutti, stb.), ahogy részünk volt a Puskás Stadion felhúzásában vagy a Műcsarnok és a Bálna felújításában is. Segédkeztünk spanyol vonatbaleset kivizsgálásban vagy épp az új budapesti atlétikai stadion acélszerkezetének minősítésében. De egész Európán belül vannak olyan helyszínek, ahol jelen voltunk, legyen az London vagy Németország” – árulta el Nagy Attila.
BIM alapú épületgazdálkodási rendszer: német autóipari óriások veszik igénybe
Ma Magyarországon a német autóipari óriások veszik igénybe Kecskeméten, Debrecenben és Győrben is azt a szolgáltatást, melynek során a BIM alapú épületgazdálkodási rendszereiket a precíz felmérésekből származó adatokkal állítjuk elő az egyedinek mondható szoftverkörnyezetben.
„Ez egy olyan átfogó megoldás, amelynek segítségével sikeresen tudjuk az egyes épületek felméréseiből rendelkezésünkre álló adatokat és a periodikus méréseket hasznosítani a tervezéshez, kivitelezés támogatáshoz, változásmenedzsmenthez, megvalósulási tervdokumentációhoz és üzemeltetéshez. Az épület életciklusa alatt nem csak azt tudjuk így, hogy hol vannak a falak, hanem, hogy milyen a rétegrendjük, mi fut bennük, a gépészeti és elektromos berendezésekről meg tudjuk mondani, hogy mikor lettek beszerelve vagy épp mikor kell karbantartani azokat. Végtelen mennyiségű információt nyerhetünk így, amire szüksége lehet a házzal kapcsoltba kerülő szakembereknek. A trükk az, hogy jól határozzuk meg azt az adatmélységet, amit megéri bedolgozni az adott esetben” – tette hozzá Székely Szilárd a BIM iroda vezetője.
A nagy projektek esetében hatványozottan érdemes komplex rendszerben gondolkodni, a BIM alapú rendszerszemlélet csökkenti a kockázatokat, hosszútávon a költségeket és biztos kiindulási pontot jelent az iparági résztvevők közül az összes résztvevőnek - vallja a BIM szemléletű szakember.