A Mol Petrolkémia 48 megawatt kapacitású napelemparkkal bővíti zöldáram-termelését, ezzel az egyik legnagyobb, fogyasztóhoz csatlakozó parkot hozza létre a társaság - jelentette be a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója csütörtökön Tiszaújvárosban.
Bacsa György a társaság már meglévő, 6 megawattos napelemparkjában tartott sajtótájékoztatón elmondta: az új napelempark közvetlenül a petrolkémia üzemet szolgálja majd ki, és egy 66 hektáros zagytározón helyezik el.
Az ügyvezető igazgató kiemelte, az új létesítmény versenyképes áron látja majd el a vállalatot zöld energiával, és segíti a cég működését. A napelempark fedezi a növekvő energiaigényeket, egyben csökkenti a vállalat karbon-lábnyomát - tette hozzá. A beruházással a Mol évente 17 ezer tonnával csökkentheti a telephely szén-dioxid-kibocsátását – értesült az fmbusiness.hu.
Mennyi áramot termel majd?
Az új beruházás a Mol Petrolkémia villamosenergia-igényének 5 százalékát fogja lefedni, mintegy 28 000 átlagos Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei háztartás éves villamosenergia-fogyasztásával egyező mennyiségű áramot termel majd.
Bacsa György a sajtótájékoztatót követően az MTI kérdésére elmondta, a napelempark várhatóan 2026 második negyedévére készül el, a technológiai beruházás költségei elérik a 40 millió eurót, amit saját forrásból finanszíroznak. Hozzátette, a későbbiekben tervezik az energiatárolók megépítését is.
Mol Petrolkémia stratégiájában kiemelt szerepe van a megújuló energiának
Császár Péter, a Mol Petrolkémia vezérigazgatója a sajtótájékoztatón az energiafüggetlenség megteremtése mellett fontosnak nevezte azt, hogy a vállalat által vásárolt energia mennyisége is csökkeni fog, ezzel pedig javítják a versenyképességet. Arról az egykori zagytározóról, ahol a napelemparkot felépítik azt mondta, „ez egy igazi win-win helyzet“, hiszen az mezőgazdasági és ipari célokra már nem vagy csak erősen korlátozottan lenne használható.
A vezérigazgató leszögezte, a Mol Petrolkémia stratégiájában kiemelt szerepe van a megújuló energiának és a fenntartható működésnek.
Forrás: MTI, fotó: MTI/Vajda János