A robotikán és mesterséges intelligencián alapuló, automatizált megoldásokat az egészségügytől kezdve a bankszektoron át a kiskereskedelemig számos területen sikerrel alkalmazták már. Ám a kereskedelmi ingatlanok piacára még nem tört be igazán, pedig az ingatlanszektorban is számos előnye lehet hasonló technológiáknak.
A prognosztizált gazdasági recesszió és a munkaerőhiány mind olyan tényezők, amelyek nagy kihívások elé állítják az ingatlantulajdonosokat. Az elkövetkezendő időszakban várhatóan a költségek csökkentése és a hatékonyság javítása még fontosabb célokká válnak. Ezeket pedig kiválóan tudják támogatni az automatizált technológiák többek között a létesítményüzemeltetés területén is. A buildings.com összeállítása szerint költséghatékonysági szempontból is jó döntés mielőbb befektetni a mesterséges intelligencián alapuló megoldásokba.De hogyan alakíthatja át az automatizálás és a mesterséges intelligencia a kereskedelmi ingatlanipart?
Adatelemzés a költséghatékonyabb működésért
Annak érdekében, hogy a létesítményüzemeltetés még hatékonyabb legyen idő-, energia- és pénzbefektetés szempontjából is, fontos az adatok folyamatos gyűjtése és elemzése. Ebben is az FM-ek segítségére lehetnek az intelligens megoldások, amelyek képesek feltérképezni az épület kihasználtságát, és ennek megfelelően irányítani a folyamatokat. Ehhez az alábbiak meghatározása a legfontosabb, amiben a modern technológiák sokat segíthetnek:
- Mely területeket használják valójában, mindre szükség van-e, és ha nem, hogyan érdemes átalakítani a tereket?
- Hány látogató fordul meg az épületben, és ezek közül ki a bérlő, alkalmazott vagy vendég? Alkalmazhatók olyan extra szolgáltatások is, mint a portaszolgálat, amellyel a vendégfogadás és az épületben való navigálás is automatizálható.
- Robotok segíthetnek a berendezések, világítás vagy a szükséges hőmérséklet gyors feltérképezésében.
- A mesterséges intelligencia segítségével naprakész leltár vezethető, tekintettel az irodai eszközökre vagy az élelmiszerekre is, így előre meghatározhatóak a rendelések is.
- A biztonság megerősítéséhez kamerarendszerekkel ellátott robotok járhatnak azokon a területeken, amelyeknek folyamatos ellenőrzése nehezebben megoldható.
- A kamerák segítségével és a HVAC-rendszerrel integrált környezeti érzékelők kihasználásával elérhető, hogy az épület ténylegesen csak annyi energiát használjon fel, amennyi az adott pillanatban ott tartózkodók száma alapján szükséges.
Automatizálással gyorsan csökkenthetők a költségek
Miközben az épületek kihasználtsága sok esetben csökken, a fenntartási költségek nőnek, éppen ezért az ingatlantulajdonosokra is nagyobb nyomás nehezedik a költségek csökkentése miatt. Ennek egyik leggyorsabb módja az üzemeltetés és a biztonsági intézkedések minél szélesebb körű automatizálása. Egy robotizált távoli őrszolgálat segítségével például az FM-ek jelentésekkel ellátott képeket kaphatnak a létesítményről, és sokkal olcsóbban végezhetik el az összes biztonsági ellenőrzést.
Az épület presztízse is nő
A home office-ból való visszatérés után a bérlők és alkalmazottak számára elsődleges szempont a minél nagyobb kényelem. Ebbe beletartozik például a mobilos csatlakozás minden szolgáltatáshoz, a digitális kijelzők, a lehető legtöbb információ könnyű elérése és az ügyfélszolgálathoz való azonnali hozzáférés. Intelligens technológiák alkalmazásával mindez könnyedén elérhető, miközben az általános elégedettség és az épület presztízse is nő.
Összességében tehát a karbantartási és biztonsági feladatok racionalizálásától kezdve a leltárkezelés és az energiafelhasználás javításán át a felhasználói élmény növeléséig az automatizálás fontos szerepet fog játszani a költségek csökkentésében és az üzemeltetők hatékonyságának javításában.