A szakképzett munkaerő hiánya, az időigényes és költséges munkafolyamatok, a számos hibázási lehetőség – csak néhány példa azokra a nehézségekre, amelyekkel a létesítménygazdálkodóknak nap mint nap szembe kell nézniük. A digitalizáció megoldást nyújthat akár erre is? És növelheti az üzemeltetők hatékonyságát?
A szakmunkások feladata nem vész el, csak átalakul
Bár a technológiai fejlődés és az új digitális eszközök nagy hatással vannak az egyes szakmákra, a szakmunkások munkaköre soha nem fog elavulttá válni, csak átalakítja azt, ahogyan az egyes feladatokat elvégzik. A szakmunkásoknak gyors ütemben kell fejlődniük, és folyamatosan lépést kell tartaniuk a változó, digitális világgal, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a megfelelő eszközöket alkalmazzák.
Digitalizáció a munkaerőhiány ellen?
A szakképzett munkaerő hiánya folytán egyre kevesebb alkalmazottnak, egyre inkább csökkentett költségekkel kell elvégezniük a napi feladatokat, ami az egyik legnagyobb kihívássá vált a szakmában. Ahhoz, hogy a lendület fenntartható legyen a létesítményüzemeltető csapaton belül, kulcsfontosságú a digitális képzés. A nyomtatott kézikönyvek és irányelvek ideje lejárt, a feladatok átadása, átvétele és delegálása sokkal hatékonyabbá válhat digitális platformon keresztül.
A szakmában tapasztalható „elöregedésre” is megoldásokat kínálhat a digitalizáció. Az egyre nagyobb számban nyugdíjba vonuló alkalmazottak értékes tudása így könnyebben rögzíthető, tárolható és megosztható a még kevésbé tapasztalt kollégákkal. A fiatal, tehetséges munkaerő bevonzását pedig megkönnyítheti egy korszerű, a digitális fejlődéssel lépést tartó munkahely.
Befektetésként kell tekinteni a digitális megoldásokra
A Facilitiesnet által feldolgozott NFPA-felmérés szerint a válaszadók 68 százaléka vágyik arra, hogy innovatív, nem hagyományos eszközökkel dolgozzon a munkahelyén. A válaszadók 25 százaléka úgy véli, hogy a mindennapi feladataiban a bevezetett technológiai megoldások javíthatnák a pontosságot, és nagyobb biztonságot adnának.
Mivel a cégek számára az egyik legértékesebb erőforrás az ember, ezért a munkavállalók megtartása érdekében érdemes a digitális eszközökbe befektetni.
Segíti a csapattagok közti kommunikációt
A digitális megoldások nemcsak a fent említett előnyök miatt hozhatnak hasznot a vállalatok számára, hanem gyors és egyszerű hozzáférést is biztosítanak fontos adatokhoz, szabványokhoz, és növelik a kollégák és ügyfelek bizalmát is. Sok szakmabeli úgy véli, hogy mindemellett az egyik legnagyobb előnye a digitalizációnak az, hogy segíti a csapattagok közötti kommunikációt, ezáltal még hatékonyabbá válhat a mindennapi munka.
Egy létesítmény életciklusa, és a digitalizáció
A létesítményüzemeltetés során az FM-csapat elsőszámú prioritása – a konkrét projekttől függetlenül – a munka magas színvonalának fenntartása. Ez az épületek hosszú élettartamának és jó állapotának biztosítása miatt elengedhetetlen, és ezt a digitális eszközök használata is segítheti.
A technológia stratégiai előnyt jelent a létesítmény teljes életciklusa során. Gondoljunk csak egy felújításra, átalakításra!