A Beteg Épület Szindróma, angolul „Sick Building Syndrome” (SBS) kifejezést két évtizede használják annak a jelenségnek a leírására, amikor a rosszul megépített, műszakilag elhanyagolt, felületesen karbantartott ingatlanok komoly, a teljesítményüket is károsan befolyásoló egészségi problémákat okoznak a bennük élő, dolgozó embereknek.
Napjainkban az időnk jelentős részét zárt térben töltjük, többnyire a munkahelyünkön, az iskolában vagy otthon. Az SBS nehezen diagnosztizálható, ezért nem csoda, ha az emberek jelentős részében fel sem merül az a lehetőség, hogy egészségi panaszaik, testi és lelki bajaik, rosszabb esetben betegségeik kiváltó okát az épületek rossz állapotában keressék.
Jellemző tünet a fejfájás, a szem-, orr- vagy torokirritáció, a száraz köhögés, a száraz vagy viszkető bőr, szédülés, hányinger, koncentrációs nehézségek, fáradtság, szagérzékenység, valamint érzelmi problémák, például depresszió és ingerlékenység. Mint azt a cég közleménye kiemeli: az is az SBS-re utalhat, hogy a legtöbb ember megkönnyebbülést érez, miután elhagyja az adott épületet, és végül az is fontos kitétel, hogy a felsorolt tünetek nem magyarázhatók mással.
Ahhoz, hogy megértsük, mi okozhatja a Beteg Épület Szindrómát és hogyan előzhetjük meg, érdemes megvizsgálni azokat a tényezőket, amelyek közvetlenül hozzájárulnak a szindróma kialakulásához.
A Beteg Épület Szindróma (SBS) kiváltó okai
A Beteg Épület Szindrómát számos tényező együttes hatása okozhatja, például a por, a füst, a hőmérséklet-változások, a zsúfoltság, a levegő oxigénszintjének csökkenése, légszennyezés, a baktériumok, vírusok elterjedése. Műszaki problémák, így a fűtési, szellőztetési és légkondicionáló rendszerek hiányosságai, hibái. A szellőztetésnek kulcsszerepe van az épületek levegőminőségében, de minden esetben fenn kell tartani az egyensúlyt a megfelelő hőmérséklet és a friss levegő biztosítása között az egészséges környezet megteremtése érdekében. A nedvesség lecsapódása a falakon a penészgombák elszaporodásához vezethet, ami légzési nehézségeket, allergiát okozhat, ezért az épületek tervezésekor, építésekor, üzemeltetésekor különös gondot kell fordítani a megfelelő szigetelésre, de akár a bútorok elhelyezésére is.
A szennyezés forrásait a legegyszerűbben a fűtő-hűtő-szellőztető rendszerek folyamatos karbantartásával, szigeteléssel, a belső burkolatok és a könnyen tisztítható berendezési tárgyak, szövetek, bútorok megválasztásával lehet megelőzni, megszüntetni. A korszerű digitális megoldások alkalmazása jelentősen csökkenti az SBS kialakulásának veszélyét, támogatja az egészséges környezet megteremtését és fenntartását, ráadásul növeli az épületek élettartamát, értékét – hangsúlyozta az fmbusiness.hu-nak a cég.
Megoldási lehetőségek a Beteg Épület Szindrómára
- Az épület állapotának folyamatos ellenőrzése
- Rendszeres karbantartás
- A hibák gyors azonosítása
- Jobb kommunikáció és együttműködés
A létesítménygazdálkodásban, ingatlanprojektekben, valamint az építőiparban is használatos digitális dokumentáció, kommunikáció és jelentéskészítő vezető platformját Magyarországon is forgalmazó PlanRadar szakmai útmutatóban foglalta össze.