A cikkből az is kiderül, hogyan szállítják, logisztikázzák az értékes műalkotást.
Budapestre utazik Debrecenből Munkácsy Golgotája; a Krisztus-trilógia legnagyobb méretű darabját a Szépművészeti Múzeumban, a festő születésének 180. évfordulójára rendezett, a Munkácsy - Egy világsiker története című nagyszabású tárlaton láthatja majd a közönség - jelentették be pénteken a Déri Múzeum Munkácsy-termében sajtótájékoztatón. A becsomagolt, szállításra előkészített Munkácsy Mihály Golgota című festményét a debreceni Déri Múzeumból 2024. november 5-én daru emelte ki.
Vigh Annamária, a Szépművészeti Múzeum főigazgató-helyettese arról beszélt, hogy kiállításuk egészen különleges nézőpontból mutatja majd be Munkácsy fordulatokban gazdag életét, a szegény asztaloslegényből festőfejedelemmé válásának útját, sikereinek történetét.
Megerősítette, hogy ők is nyitottak a Debrecennel és a Déri Múzeummal való együttműködés folytatására.
Budapestre utazik Debrecenből Munkácsy Golgotája
Angi János, a Déri Múzeum igazgatója hangsúlyozta, az intézmény mindent megtesz, hogy méltó őrzője legyen a rábízott műveknek, ezért a Golgota elszállítását komoly előkészületi munkák előzik meg. Jelezte: a Munkácsy-trilógia három darabja - a Golgota mellett a Krisztus Pilátus előtt és az Ecce homo című alkotások - november 2-ig láthatók még együtt a Déri Múzeumban, s várhatóan húsvétkor lesz együtt látható ismét a trilógia.
Fodor Éva Irén, a Déri Múzeum képzőművészeti gyűjteményének tárvezetője elmondta: restaurátor szakemberek közreműködésével már hónapokkal korábban megtörtént a Golgota alapos állapotfelmérése. A leemelés előtt a restaurátorok ismét átnézik a festményt és szükség esetén javítják a felmerülő apró hibákat.
Klimatizált ládában szállítják
Egynapos pihentetés után a hengerre tekert festményt klimatizált ládába helyezve emeli ki egy daru a kupolaterem ablakán, majd műtárgyszállításra alkalmas kamion viszi a Szépművészeti Múzeumba.
Forrás: MTI, fotó: MTI/Czeglédi Zsolt