A crowdfunding, azaz a közösségi finanszírozás létezhet ingatlanprojektben is?
Az angol elnevezéssel crowdfunding lényege, hogy a projekt szereplői különböző összegekkel járulnak hozzá a cél megvalósításához, egy nyilvánosan hozzáférhető, online platformon keresztül.
A világszerte egyre népszerűbb közösségi finanszírozási konstrukció célja, hogy megkönnyítse egy-egy projekt megvalósítását, kihasználva a befektetői közösség együttes tőkeerejét. A közösségi finanszírozás előnye, hogy a segítségével olyan tervek is megvalósulhatnak, amelyek egyéb pénzügyi lehetőségek hiányában nem tudnának. A konstrukció új alternatívát teremt az ingatlanbefektetők számára is.
A közösség ereje
„A közösségi finanszírozást elsősorban arra találták ki, hogy megoldást nyújtson a piaci különbségek kiegyenlítésére, és ezzel magasabb hozamot is elérhessenek az egyéni befektetők” – magyarázza Dr. Kiss-Dózsai András Attila, a Pure Profit Group Kft. üzlettársa és szakmai tanácsadója. „Az ilyen jellegű finanszírozásnál általában nem jellemző a nagyobb összegű hozzájárulás, hanem – ahogyan a nevében is benne van – a közösség erejére épít.”
Egy jó ingatlanbefektetést lehetetlen elképzelni anélkül, hogy komolyabb, akár több százezer eurónyi összeg rendelkezésre állna. A közösségi finanszírozás révén azonban olyan potenciális ingatlanbefektetők is hozzáfélhetnek a piachoz, akik ennél lényegesen kisebb tőkével rendelkeznek. Az fmbusiness.hu szerkesztőségébe eljuttatott tájékoztató szerint már akár 50 ezer euróval is el lehet indulni.
A bizonytalan világpiaci helyzet az ingatlanpiacra is kihat
Az utóbbi években tapasztalt bizonytalan világpolitikai helyzet, az orosz-ukrán konfliktus, a nemzetközi gazdaság egyéb szegmensei mellett az ingatlanpiacra is kihat. A kiszámíthatatlan árfolyamváltozások, a sok gazdasági területet érintő szankciók elbizonytalanítják a pénzügyi befektetésekben gondolkodókat, így egyre többen látják biztonságosabbnak, ha meglévő tőkéjüket ingatlanba fektetik – véli a szakember. A tartósan alacsony kamatlábak is arra ösztönhetik a befektetőket, hogy más, bizonytalanabb megtérülésű szektorok helyett, az ingatlanpiacon keressék a lehetőségeket.
Dr. Kiss-Dózsai András Attila megjegyezte, hogy az ingatlanok közösségi finanszírozása egy viszonylag újszerű megoldási alternatíva.